Триває робота над проєктом Центру єврейської освіти України в рамках програми «Культура в часи кризи: інституційна підтримка» за підтримки УКФ. Результати апробації

  

Триває робота над проєктом Центру єврейської освіти України в рамках програми «Культура в часи кризи: інституційна підтримка» за підтримки УКФ

Результати апробації

У процесі роботи над проєктом було розроблено рукописи навчально-методичних матеріалів НМК освітньої програми відповідно до таких навчальних модулів: "Неформальна освіта", "Традиції та культура єврейського народу", "Історія єврейського народу", "Методики викладання історії Голокосту в Україні та світі", "Реалізація компетентнісного підходу до навчання мови іврит", "Інтелектуальні ігри у навчальному процесі", "Управління класом".

Відповідно до них у 2020 році та у попередні роки відбувалась апробація окремих тем. Нижче представлена інформація про результати апробації за модулями освітньої програми.

Апробація матеріалів Рукопису НМК освітньої програми курсу «Неформальна єврейська освіта» у 2020 році була на курсі з Неформальної єврейської освіти, який проходив онлайн 18-19.11.2020 року організований Єврейським розподільним комітетом «JOINT» київського та харківського регіонів.

У ньому взяли участь освітяни з усієї України, які працюють або є волонтерами єврейських громадських організацій та займаються  освітніми проектами.

Загальна кількість учасників – 80 чоловік (отримали презентацію), кількість присутніх на лекції – 31 людини.

Тема апробованого курсу «Розвиток креативного мислення».

На курсі, учасники отримали професійні знання з юдаїки та НЕО, методик роботи з різними віковими групами та єврейськими темами, в результаті освітяни отримали навички проведення мозкового штурму, познайомилися с різними формами ігор для розвитку креативного мислення, засвоїли знання з цієї теми.

Теми курсу також були апробовані під час підготовчих курсів для співробітників освітнього проекту « Шорашим – коріння та майбутнє євреїв діаспори», які проходять упродовж року, та є курсами підвищення кваліфікації.

Кількість учасників – 20 чоловік ( вік учасників 21-40 років).

Публікації про окремі аспекти апробації розміщено на ресурсах Центру єврейської освіти України та партнерських організацій:

http://jecu.org.ua/

http://shorashim.in.ua/ru/

http://vaadua.org/

 

У 2019 році під час здійснення освітньої діяльності Центру єврейської освіти України та зокрема реалізації проєкту «Є-ТОМУС» за підтримки УКФ окремі теми навчальних модулів з єврейської освіти в Україні та світі, методики викладання дисциплін з юдаїки, неформальної єврейської освіти, історії, традиції та мистецтва єврейського народу та групових процесів було вже апробовано під час підготовчих семінарів для ведучих і вихователів міжнародного єврейського дитячого табору «Шорашим» - «Коріння та майбутнє євреїв Діаспори» в Україні та Грузії, а саме:

27.03-02.04.2019 – м. Тель-Авів, м. Єрусалим (Ізраїль), кількість учасників – 18 осіб – ведучі груп із України, Грузії й Ізраїлю; посилання на подію: http://jecu.org.ua/content/v-izraile-proshel-mezhdunarodnyy-seminar-povysheniya-kvalifikacii-pedagogov-i-vedushchih

03-05.05.2019 - смт. Славське Львівської області (Україна), кількість учасників – 20 осіб – педагогів і ведучих груп із України та Ізраїлю; посилання на подію: http://jecu.org.ua/content/u-kiievi-vidbuvsya-pidgotovchiy-seminar-proektu-shorashim-ukrayina-2019-dlya-fahivciv

29-31.05.2019 – м. Тбілісі (Грузія), кількість учасників – 15 осіб педагогів і ведучих груп із України, Грузії й Ізраїлю; посилання на подію: http://jecu.org.ua/content/z-29-po-31-travnya-2019-roku-v-tbilisi-vidbuvsya-pidgotovchiy-seminar-proektu-shorashim

27-30.06.2019 та 9-11.07.2019 - смт. Славське Львівської області (Україна), кількість учасників – 25 осіб – педагогів і ведучих груп із України та Ізраїлю;

15-18.08.2019 – смт. Бакуріані (Грузія), кількість учасників – 20 осіб – педагогів і ведучих груп із України, Грузії й Ізраїлю.

Отримані на семінарах знання та навички учасники впроваджували у рамках дитячих таборів, які охопили 80 дітей із різних регіонів України та підлітків в Україні та 74 дитини з України, Ізраїлю та США в Грузії.

Посилання на проект «Шорашим» (підготовчі семінари та табори): http://shorashim.in.ua

http://jecu.org.ua/content/press-reliz-mezhdunarodnogo-evreyskogo-detskogo-lagerya-shorashim-korni-i-budushchee-evreev

http://jecu.org.ua/content/shorashim-korinnya-ta-maybutnie-ievreyiv-diaspori

 

Апробація матеріалів Рукопису НМК освітньої програми курсу "Традиції та культура єврейського народу", а також їх фрагментів, та обговорення базових підходів до створення таких матеріалів з освітянами. що працюють в різних формах єврейської освіти України, дають розуміння, що підхід, який закладений в основу модуля (а саме " явище (твір мистецтва, предмет, подія тощо) є освітнім гіпертекстом, який можна розкривати в любому напрямку") є працюючим, дієвим, підвищує мотивацію учнів до вивчення традиційної культури єврейського народу завдяки емоційній участі та естетичним переживанням в процесі ознайомлення з першоджерелом.

Такий підхід формує у студентів та учнів обємні уявлення про традиційну єврейську культуру як органічне явище в різнобарвній картині історії та культури України та, відповідно, історії та культурі Східної Європи.

Апробація матеріалів курсу "Традиції та культура єврейського народу", а також його фрагментів була здійснена як у 2020 році, так і в попередні роки:

  1. У рамках проекту «Маслюль» (Інститут Трегубова, Єрусалим, Ізраїль) - майстер-класи з єврейської кулінарії для студентів проекту. Місце проведення проекту – Галицька синагога, Київ. Там-же – уроки з Традиції з використанням фрагментів кінофільмів на єврейську тематику, упродовж 2016-2020.
  2. Майстер-класи з єврейської кулінарії для мадрихівв рамках підготовки та проведення проекту табору «Шорашім – Коріння та майбутнє євреїв Діаспори» (Україна, Грузія), упродовж 2017-2018.
  3. У рамках «Всесвітнього дняєврейських знань»проведенняМайстер-класу «Використання єврейських народних казок на уроках Традиції» -Львів, «Хесед Ар’є», листопад 2017.
  4. У рамках семінару для вчителів єврейських шкіл СНГ та Балтії – 3 майстер-класи з використання єврейських народних казок як навчального матеріалу на уроках Традиції, червень 2012.
  5. Майстер-клас з єврейської кулінарії в рамках єврейського підліткового табору , липень, 2019, Вісла, Польща.
  6. Майстер-клас з інтеграції предмету Традиція та предмету Музика «Використання єврейських казок на уроках музіки та Традиції)в рамках семінару для викладачів музики єврейських шкіл та дитячих садків Україні, вересень, 2019, Київ, Общинний центр Київської синагоги на Щекавицькій, 27.

Публікації про окремі аспекти апробації розміщено на ресурсах Центру єврейської освіти України та партнерських організацій:

http://jecu.org.ua/

http://shorashim.in.ua/ru/

http://vaadua.org/

У 2019 році під час здійснення освітньої діяльності Центру єврейської освіти України та зокрема реалізації проєкту «Є-ТОМУС» за підтримки УКФ

апробація певних структурних компонентів і методик навчальних модулів із методики викладання дисциплін з юдаїки, історії та традиції єврейського народу були частково апробовані під час Міжнародного семінару для керівників освітніх і наукових організацій, педагогів і науковців в сфері освіти на тему «Повертаємося до коріння - працюємо на благо майбутнього», який відбувся в Ізраїлі з 16 по 20 червня 2019 року. Семінар було організовано зусиллями Відділу освіти в діаспорі Департаменту освіти і спільноти - Керен Каємет ле Ісраель Єврейського Національного Фонду та Центром єврейської освіти України. У семінарі взяли участь 20 учасників із Естонії, Молдови, Росії, Татарстану, України. Посилання на подію: http://jecu.org.ua/content/mizhnarodniy-pedagogichniy-seminar-povertaiemosya-do-korinnya-pracyuiemo-na-blago-maybutnogo

Фрагменти навчальних модулів з єврейської освіти та методики викладання предметів з юдаїки, а також традиційної культури та музичного мистецтва єврейського народу були також апробовані під час підготовки та проведення освітнього проекту «Вісла-2019», організованого Центром єврейської освіти України та благодійною організацією «Древо оливи» для дітей із малозабезпечених родин з 15 по 23 липня 2019 року у Польщі. Під час проекту було залучено 15 дітей, 4 педагогів з України та 5 ведучих із Польщі. Посилання на подію: http://jecu.org.ua/content/uspishno-proyshov-osvitniy-proekt-visla-2019

Також 17-19 вересня 2019 року в м. Київ відбувся Всеукраїнський семінар підвищення кваліфікації вчителів музики єврейських шкіл і дитячих садків, а також керівників музичних програм єврейських громад та організацій «Звуки єврейської музики-2». Під час семінару було апробовано певні теми навчальних модулів із традиційного єврейського музичного мистецтва, традиційної культури єврейського народу, методики викладання дисциплін з юдаїки. Семінар охопив 25 учасників із різних регіонів України, зокрема Анатіївки, Білої Церкви, Дніпра, Києва, Кривого Рогу, Луцьку, Львова, Одеси, Херсону, Черкас тощо. Впродовж семінару учасники послухали лекції, взяли участь в майстер-класах, круглих столах і дискусіях, обмінялися досвідом, налагодили партнерські зв’язки, познайомилися з бібліографічними джерелами з фаху, дізналися про нові навчальні ресурси та можливості. В результаті семінару було напрацьовано ряд пропозицій і рекомендацій для подальшої спільної діяльності. По завершенню семінару учасники отримали сертифікати про підвищення кваліфікації та пам’ятні подарунки від організаторів і партнерів ЦЕОУ. Посилання на подію та відео: http://jecu.org.ua/content/vidbuvsya-drugiy-vseukrayinskiy-seminar-pidvishchennya-kvalifikaciyi-vchiteliv-muziki

http://jecu.org.ua/content/17-veresnya-rozpochav-svoyu-robotu-drugiy-vseukrayinskiy-seminar-pidvishchennya

https://www.youtube.com/watch?v=dcesQMdz7z8

 

Апробація матеріалів Рукопису НМК освітньої програми курсу «Історія єврейського народу» була здійснена з березня по липень 2020 року під час проведення онлайн проекту «Єврейський калейдоскоп», що був реалізований при підтримці World ORT серед вчителів предметів єврейського циклу в країнах FSU, координатором якого була Ірина Фрідман, а одним із експертів – Наталія Бакуліна.

В проекті взяли участь 30 вчителів з 9 шкіл-ОРТ. На розгляд журі було представлено 22 різноманітних розробок, пов'язаних з викладанням предметів єврейського циклу.

Упровадження навчальних матеріалів підтвердило свою ефективність, про що свідчать узагальнені результати, від опитування вчителів єврейської історії – учасників проекту.

Посилання на захід:

http://jecu.org.ua/

https://www.youtube.com/watch?v=wNa2CYL1334&feature=emb_logo

http://stem.ort.org/onlineseminar/

 

У 2019 році під час здійснення освітньої діяльності Центру єврейської освіти України та зокрема реалізації проєкту «Є-ТОМУС» за підтримки УКФ певні теми навчального модуля з історії єврейського народу було апробовано у процесі вебінару тему "Використання інформаційних технологій на уроках єврейської історії", який пройшов 28 серпня 2019 року у НВК №141 "ОРТ" м. Києва. У вебінарі взяли участь понад 30 освітян. Посилання на подію: https://www.youtube.com/watch?v=yGVedgdIbX8

http://jecu.org.ua/content/28-serpnya-2019-roku-vidbudetsya-vebinar-na-temu-vikoristannya-informaciynih-tehnologiy-na

 

Апробація матеріалів Рукопису НМК освітньої програми курсу "Методики викладання історії Голокосту в Україні та світі" й окремих його елементів апробовано як у 2020 році, так і в попередні роки:

До навчального модуля «Методики викладання історії Голокосту в Україні та світі» окремим блоком входить робота з мультимедійним проєктом «Бабин Яр: пам`ять на тлі історії», що був втілений впродовж 2016-2018 років Музеєм історії міста Києва, Українським інститутом національної пам’яті, Українським центром вивчення історії Голокосту, Благодійною ініціативою «Українсько-єврейська зустріч» (Канада) та Громадським комітетом для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.

Освітня складова цього проєкту проходить постійну апробацію та розвивається.

Впродовж 2020 року відбулася в онлайн-форматі серія вебінарів для освітян та всіх небайдужих до долі Бабиного Яру.

Відео цих заходів доступні за посиланням: https://www.youtube.com/channel/UC8585VwxmzsvIdBrwb_I2_g

 

У 2019 році під час здійснення освітньої діяльності Центру єврейської освіти України та зокрема реалізації проєкту «Є-ТОМУС» за підтримки УКФ відбулась апробація окремих тем навчальних модулів з історії Голокосту та Бабиного Яру відбулась в історичному музеї в Києві 28 вересня 2019 року у формі лекцій та практикумів для освітян і науковців, а також проходила в Херсоні, на історичному фестивалі «Лєґіо хісторіка» 5-6 жовтня 2019 року. Це був спеціальний захід для херсонських освітян і студентів. Кількість учасників - 30 осіб.

Посилання про події:

https://www.facebook.com/events/460376927893633/permalink/475478939716765/

http://likbez.org.ua/ua/ukrayinska-babij-yar-massovoe-ubijstvo-i-pamyat-o-nem-video.html

 

Апробація матеріалів НМК Рукопису курсу "Реалізація компетентнісного підходу до навчання мови іврит" і його окремих тем упродовж 2020 року була здійснена під час проведення онлайн – зустрічей і міжнародного освітнього курсу з методики викладання мови іврит, який було організовано Центром єврейської освіти України у партнерстві з Всесвітнім центром єврейської освіти для вчителів і викладачів, які працюють у закладах формальної та неформальної освіти (червень-липень 2020 року). Курс пройшли 20 освітян.

У результаті дистанційного навчання освітяни набули нових знань і підвищили рівень професіональних компетентностей у сфері методики викладання мови іврит, зокрема:

  • познайомилися з новими асинхронними інструментами та платформами дистанційного та / або змішаного навчання,
  • опановували різноманітні методики для здійснення словникової роботи, навчання різним видам мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письма), розвитку мовних навичок у ході дистанційного та/або змішаного навчання;
  • обговорювали форми роботи для засвоєння нової лексики на різних етапах навчання відповідно до рівня володіння мовою іврит і віковими особливостями учнів;
  • отримали методичні рекомендації щодо роботи з текстами різних жанрів і стилів, вчилися будувати систему роботи з ними для удосконалення комунікативної компетентності учнів,
  • обмінялися досвідом з колегами із інших країн світу, та навіть з інших континентів!

Аналіз анкет зворотного зв’язку продемонстрував високу оцінку прослуханого курсу та виявив зацікавленість до інших тем і участі у подальших освітніх заходах із підвищення кваліфікації з методики навчання мови іврит.

Після проходження даного освітнього курсу освітяни отримали сертифікати про підвищення кваліфікації. Цей документ дозволить у подальшому проходити атестацію та за бажанням сертифікацію з фаху за спеціальністю «теорія та методика викладання» (мова іврит).

Кожний день курсу був оприлюднений на сайті та сторінці Фейсбук Центру єврейської освіти України:

http://jecu.org.ua/

http://jecu.org.ua/content/onlayn-kurs-z-metodiki-vikladannya-movi-ivrit-international-online-training-course

https://www.facebook.com/jecu.org.ua/

Також апробація окремих тем курсу відбулась у рамках викладацької діяльності на міждисциплінарній сертифікатній і магістерській програмі НаУКМА та Вааду України для студентів і вільних слухачів – освітян і діячів науки та культури й у процесі освітнього курсу для студентів Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського як упродовж реалізації проєкту «Є-ТОМУС» за підтримки УКФ у вересні-жовтні 2019 року, так і на початку 2020/2021 навчального року (жовтень – грудень 2020 року).

Апробація матеріалів Рукопису НМК освітньої програми курсу "Інтелектуальні ігри у навчальному процесі" була здійснена з 2017 по 2020 рік, під час проведення семінарів для викладачів неформальної освіти,  на єврейській освітній конференції «Лімуд», в дитячих таборах відпочинку «Шорашим» (Україні, Грузія), під час святкувань різних єврейських свят , як offline зустрічі, так і online (під час карантину). Ігри, в основному проводились у місті Києві, також інтелектуальні ігри проводились в с. Славське, м. Кіровоград (Україна) та м. Бакуріані (Грузія), під час карантину інтелектуальні змагання проводяться online в аплікації Zoom.

У заходах брали участь школярі, студенти, методисти, вихователі, вчителі єврейських шкіл («Міцва», «Сімха») у кількості 1800 осіб (за три роки, з періодичністю проведення інтелектуальних ігор два рази на місяць і відвідуваністю у середньому – 25 чоловік на грі ).

У результаті учасники отримали нові знання з єврейської історії і традиції у ігровій формі.

Упровадження навчальних матеріалів підтвердило свою ефективність, про що свідчать узагальнені результати опитувань після проведення гри.

         Зараз функціонує три інтелектуальні проекти – «Що? Де? Коли?», «Квіз» та «Музичний квіз».

  1. Зимова гра з«Що? Де? Коли?», що присвячена святу «Ханука» (грудень 2019). Один з розважальних турів був відіграний в аплікації «Kahoot».

2. Літня гра у «Квіз», присвячена святу «Ту бе Ав». Один з турів був відіграний в аплікації «Kahoot».

3. Розважальна гра «Музичний квіз», формат «Угадай мелодию». У грі використовується система «Брейн-рингу».

Апробація матеріалів Рукопису НМК освітньої програми курсу «Управління класом» та окремих його модулів «Клас як соціальна група» та «Регулювання поведінки дітей в освітньому просторі» й їх елементів апробовано як у 2020 році, так і в попередні роки:

  • 2012-2019 рр. – при підготовці педагогів неформальної осві

ти в рамках проектів Конгресу національних громад України та Київського освітнього центру «Простір толерантності»;

  • 2017 р. – при підготовці вчителів у рамках проекту «Навчай для України»;
  • 2019-2020 р. – при підготовці вихователів єврейських дитячих таборів;
  • 2020 – у викладанні курсу «Трансформація конфліктів» (співорганізатори – «Київський ОЦ «Простір толерантності» та CRISP (Німеччина));
  • з 2020 р. елементи курсу апробовуються у проєкті «Приховані спогади. Продовження» (співорганізатори – «Київський ОЦ «Простір толерантності» та CRISP (Німеччина)).

Публікації про окремі аспекти апробації розміщено на ресурсах Центру єврейської освіти України та партнерських організацій:

http://jecu.org.ua/

http://www.tolerspace.org.ua/

http://www.kngu.org/

У 2019 році під час здійснення освітньої діяльності Центру єврейської освіти України та зокрема реалізації проєкту «Є-ТОМУС» за підтримки УКФ окремі теми навчального модулю «Клас як соціальна група» (Тема 3: «Структури групи. Лідерство в групі. Діагностика структури групи») було апробовано під час тренінгу «Взаємодія та лідерство у групі» в рамках підготовчого семінару єврейського сімейного табору, який організовано Київською громадою консервативного юдаїзму, який відбувся 10 червня 2019 року в м. Черкаси. У ході вправи співробітники табору обговорили питання структури групи та особливості лідерства. У тренінгу брали участь співробітники сімейного табору, які через тренінги готувались до роботи у групах дітей та дорослих. Кількість ведучих груп – 15 осіб. Посилання на подію: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2058362357793466&set=a.1385572248405817&type=3&theater