Успішно пройшов освітній проект «Вісла-2019»
З 15 по 23 липня 2019 року зусиллями налагодженої міжнародної співпраці та партнерству спільноти «Древо оливи» і Центру єврейської освіти України за підтримки Friends of Israel успішно пройшов освітній проект «Вісла-2019» для підлітків із єврейських малозабезпечених сімей різних регіонів України.
Впродовж цих днів на учасників чекала вкрай насичена та цікава програма, ретельно підготовлена організаторами заходу.
Вже дорогою у м. Вісла ми спостерігали польські краєвиди, прекрасні дороги та інфраструктуру населених пунктів, взаємовідносини між громадянами, занурювалися у милозвучність польської мови, вкрай близької до української.
Кожний день був неповторним – цікавим, полікультурним, творчим, смачним, турботливим, багатомовним (заняття проводилися як польською з перекладом, так і українською, російською, а також звучали іврит, їдиш, англійська мови)!
Програма проекту включала освітній, творчий та розважальний блоки, а саме навчальні заняття, творчі майстерні, походи у гори, інтелектуальні та рухливі ігри, перегляд фільмів, екскурсії, підготовку та проведення Шабату, та звісно, цікаве спілкування.
Освітній блок складався з навчальних занять з історії та мудрощів Танаху та провідної теми Єрусалиму та зв’язку між різними єврейськими громадами діаспори й Ізраїлю. У цікавій та інтерактивній формі учасники пізнавали цінності єврейського народу через класичні тексти, дізналися про історичний розвиток Єрусалима різних епох і його значення для різних релігій, його археологічні та культурні цінності та місця, ворота Старого Міста та нові райони й їх мешканців, давні та сучасні засоби пересування, сучасні культурні та актуальні події, міжнародні зв’язки, а також особливості сучасної системи освіти в Ізраїлі.
Під час творчого блоку діти брали участь у майстер-класах з виготовлення магнітів за допомогою різних технік, сумок, прикрас, а також із замісу тіста та ліплення хал для Шабату та виготовлення панно з історії Єрусалима.
Тричі учасники підкорювали польські Бескиди, де на них чекали прекрасні гори та заворушливі краєвиди, чорничні галявини, чисте повітря, екологічне та дбайливе ставлення до природи! Не обійшлося й без приємних і неочікуваних сюрпрізів: й морозиво на висоті майже 1000 м, і катання на конях, і прозорі джерела, і пікнік, а головне – дружня атмосфера, взаємна підтримка, подолання труднощів і зміцнення впевненості у собі! Сюрпризи супроводжували учасників і в маєтку – смаколики, пам’ятні подарунки тощо.
Пізнавальною буда також й екскурсія до м. Катовіце. Тут у нас відбулась зустріч із місцевою єврейською громадою. Прийом був гостинний, під час якого ми дізналися про історію та життя давньої та сучасної громади. В свою чергу ми розповіли про життя єврейських громад в Україні, привітали місцевих мешканців спеціально підготовленими єврейськими піснями й ізраїльськими танцями. Потім пройшлися вуличками та єврейськими пам’ятними місцями міста, у тому числі віддали шану загиблим у роки Голокосту біля меморіального монументу.
Після цього ми вирушили до м. Тихе, де на нас чекала художня галерея «Мір’ям», прогулянка затишним містечком, знайомство з його культурою й архітектурою. У галереї наші учасники не лише дізналися про культурне життя міста, а й дали імпровізований концерт – заграли на давньому роялі.
Цей день був вкрай зворушливий як для містян, так і для нас всіх. Адже нині тут майже немає єврейського життя, яке колись активно вирувало, і наші візити наповнювали та надихали, оновлювали спогади невеликої єврейської спільноти. А для нас це було знайомство з історією, з тим, як колись жили й живуть нині поруч люди різних етносів і релігій, - у мирі та злагоді. Навіть ми отримали у подарунок календар, який спільно розробили за ініціативою голови єврейської громади Котовіц, в якому відмічені основні свята та пам’ятні дати, важливі для юдеїв, християн і мусульман.
Під час проекту у нас також відбулась зустріч із керівником єврейської організації «Бейтар», яка нині існує у Варшаві, та в основному займається моніторингом і протидією антисемітизму, адже це явище попри наші спостереження у Селезії (м. Катовіце та м. Тихе), допоки нажаль зберігаються у Польщі. Ця тема також виявила небайдужість учасників проекту.
Наприкінці нашого перебування у Польщі ми відвідали також м. Вісла – купалися в чудовому аквапарку, гуляли красивими та чистими вуличками, проїхалися у місцевому транспорті.
А в передостанній вечір у нас відбувся справжній концерт! Учасники співали, танцювали, грали на електричному фортепіано, виконували акробатичні трюки. На завершення прозвучала зворушлива, чудова авторська пісня, яку діти придумали на згадку про цей проект.
Отже подорож до м. Вісла збагатила знання дітей, сприяла формуванню як світоглядних, так і національних і європейських цінностей, допомогла розвинути власні таланти та побачити особистість у кожному, надихнула на подальші досягнення.
Ми щиро вдячні родині Цеслар, шановній пані Хані та пану Густаву, за гостинний і теплий прийом і затишок, теплу та сімейну атмосферу, турботу й увагу, за плідну співпрацю між українськими та польськими колегами, а також найвищу ступінь толерантності і професіоналізму в підготовці та проведенні спільного проекту.
Сподіваємось на подальше партнерство,
Команда Центру єврейської освіти України