Міжнародний педагогічний семінар «Повертаємося до коріння - працюємо на благо майбутнього»

З 16 по 20 червня 2019 року в Ізраїлі пройшов Міжнародний семінар для керівників освітніх і наукових організацій, педагогів і науковців в сфері освіти на тему «Повертаємося до коріння - працюємо на благо майбутнього».

Організатори та партнери:

Семінар був організований зусиллями Відділу освіти в діаспорі Департаменту освіти і спільноти - Керен Каємет ле Ісраель Єврейського Національного Фонду.

З боку України ініціатором і партнером у підготовці й організації міжнародного семінару став Центр єврейської освіти України.

Географія учасників:

Учасниками й учасницями міжнародного семінару стали педагоги з Молдови, Росії, Татарстану, України й Естонії, а також ізраїльські колеги.

Україна була представлена широкою географією та кадровим потенціалом педагогічних працівників і працівниць, як з наукових, так і освітніх структур і установ комунальної та приватної власності, формальної та неформальної середньої та вищої освіти. Зокрема, в семінарі взяли участь представники Центру єврейської освіти України (м. Київ), Приватного навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів - дитячий садок« Міцва-613»» (м Біла Церква), Навчально-виховного об'єднання «Хабад» (м. Херсон), Запорізької недільної єврейської школи «Яхад-Маккабі» (м. Запоріжжя), Інституту педагогіки НАПН України (м. Київ), Міжнародного гуманітарно-педагогічного інституту «Бейт-Хана» (м. Дніпро), Сіоністської федерації України (м. Київ), БО БФ «Лайф Чейнджер» (м. Київ).

Цілі і завдання семінару:

- познайомити учасників та учасниць із системами формальної та неформальної освіти й інноваційними методиками в Ізраїлі;

- презентувати досвід і діяльність як безпосередньо відділу освіти в діаспорі Департаменту освіти та спільноти Керен Каємет ле Ісраель Єврейського Національного фонду, так і фонду в цілому;

- апробувати навчальні матеріали, розроблені ККЛ-ЄНФ, для подальшого використання у педагогічній діяльності в діаспорі, виховання нового покоління на основі емоційно-ціннісного, особистісно-орієнтованого та компетентнісного підходів до навчання;

- підвищити рівень професійної компетентності учасників та учасниць семінару для збагачення їх педагогічного досвіду, особистісного зростання, розширення полікультурного світогляду, розвитку лідерських якостей і налагодження міжнародного співробітництва в реалізації освітніх проектів для майбутніх поколінь.

Форми роботи на семінарі:

Під час семінару для учасників були організовані навчальні екскурсії, зустрічі та круглі столи в педагогічних центрах, музеях, університетах, дискусії, лекції, навчальні майстерні, творчі студії та культурна програма.

Результати:

В процесі семінару учасники й учасниці не тільки познайомилися з системою формальної та неформальної освіти Ізраїлю, напрацюваннями та діяльністю ККЛ-ЄНФ, інноваційними методиками та підвищили особистісний і професійний рівень, а й поділилися своїми напрацюваннями та розповіли про свою діяльність на місцях, виступили з доповідями, презентували проміжні результати своїх досліджень, обмінялися досвідом і налагодили партнерство. Творча, толерантна та насичена атмосфера семінару спонукала учасників до створення власних міні-проектів, які вони зможуть реалізувати зі своїми учнями / студентами в подальшому.

В результаті учасники отримали офіційні сертифікати від організаторів семінару.

Але це був не просто звичний семінар. Це був семінар-подорож, семінар-тренінг, програма якого була логічно та грамотно побудована та структурована. Все було продумано до дрібниць - від логістики до збалансованого теоретичного та практичного змісту.

За 5 днів семінару учасники відвідали 28 культурних і освітніх локацій у різних регіонах Ізраїлю. Це був неймовірний маршрут - Тель-Авів, Агмон ха-Хула, Кфар Нахум, Кфар Кедем, Назарет, Нацрат-Ілліт, Цфат, Єрусалим, Яффо.

У Тель-Авіві, а саме в офісі та Музеї Керен Каємет ле Ісраель Єврейського національного фонду, відбулося офіційне відкриття Міжнародного семінару та екскурсія музеєм, в стінах якого колись зароджувалася держава Ізраїль, створювалася й обговорювалася Декларація незалежності Ізраїлю.

Також Тель-Авів відкрився по-новому своїми громадськими та соціальними проектами - безліччю місць для творчості, прищеплення інтересу до читання, до пізнання своєї історії, обладнаних місць для людей з обмеженими можливостями, велосипедними і самокатними доріжками, стріт-артом і неймовірно дбайливим ставленням до історичних об'єктів поряд з бурхливим розвитком сучасного стилю міста.

В Ізраїльському центрі інновацій учасники й учасниці дізналися про нові стартапи й інноваційні розробки, якими користується вже весь світ.

Після цього наш шлях пролягав на північ країни - в розплідник «Голлани», де двайливо вирощують саджанці для озеленення всієї країни. Там же є й науково-дослідний і навчальний центр, в якому розробляються методи посадки, проводяться експерименти, під керівництвом досвідчених агрономів і екологів проводяться майстер-класи для учнів, студентів, вчителів у рамках екологічного виховання нації.

Далі ми відвідали навчально-польовий центр «Лаві», в якому також проводяться семінари, тренінги, наметові табори, в яких навчають лісовому господарству, дбайливому та свідомому відношенню до землі й охорони лісів, значущості посадки дерев.

Наша делегація мала честь приєднатися до цього процесу та представники всіх країн посадили свої дерева, тим самим зробили особистий внесок у розвиток країни Ізраїль і збереження її екосистеми.

Увечері, приїхавши до узбережжя озера Кінерет (званого ще Галілейським морем), ми продовжили роботу в рамках круглого столу.

Наступного дня ми прибули до заповідника Агмон ха-Хула - місце, де колись були суцільні болота. Колись їх намагалися осушити, але після того, як експеримент не вдався, в даному регіоні створили заповідник для перелітних птахів, які мігрують і зимують тут, прилітаючи з усіх куточків землі. Тут же проводять орнітологічні дослідження й екскурсії для учнів, вчителів, студентів, і звичайно, всіх бажаючих.

Далі ми вирушили до історичних місць, пов'язаних із християнською й юдейської культурами - в Кфар Нахум і Кфар Кедем. У Кфар Нахумі (Селищі Наума, або Капернаумі) колись мирно співіснували давні юдеї та християни, та це місце, як і багато місць в Ізраїлі, слугують яскравим прикладом міжкультурної комунікації та міжконфесійного порозуміння.

У Кфар Кедем було справжнє занурення в епоху стародавньої Юдеї, де учасники, переодягнувшись в одяг тих часів, знайомилися з історією та традиціями, побутом і кухнею, особливостями єврейського виховання та навчання.

Повернувшись в околиці Тверії, на учасників чекали навчальні майстерні, на яких вони познайомилися з навчальними матеріалами ККЛ-ЄНФ і апробували їх на практиці.

Незабутнім видався і вечір - нас чекала майстерня з ізраїльських танців, які виткані з історій і традицій різних субетносів єврейського народу - ашкеназі, сефардів, вихідців із північної Африки, Ємену та багатьох інших країн. Педагоги стали активними учасниками цього процесу, вивчили та станцювали разом запальні танці, що більше розширило їх уявлення про розмаїття світу єврейської культури. Завершився день круглим столом, на якому обговорювалися різні підходи та методики навчання та виховання.

Наступного дня ми відвідали християнський і мусульманський Назарет, а також єврейський Нацрат-Ілліт, - субкультурне місто, що в різних культурах має власну назву, але мешканці якого мирно співіснують і розвивають своє місто. У Нацрат-Іліті ми відвідали Навчально-педагогічний центр, створений ККЛ-ЄНФ для дітей міста та прилеглих околиць.

Метою створення цього сучасного освітнього простору було підвищення рівня успішності й особистісного зростання учнів за різними напрямками та навчальними дисциплінами в залежності від потреб кожного здобувача освіти. Тут реально реалізується особистісно зорієнтований підхід до навчання, тому що кожен може обрати собі місце, зручно обладнане для занять, - як в окремих класах, так і у вільному просторі, де говорять навіть стіни. Спеціальний педагог вибудовує кожній дитині індивідуальну траєкторію просування та розвитку. Організовується індивідуальна, парна та групова робота. Центр тісно співпрацює із родиною та школою, та підтримується місцевим муніципалітетом. Всього за кілька років існування Центру розвитку особистісного потенціалу в Нацрат-Іліті рівень освіти в місті та регіоні зріс на 3%.

Через три дні ми дізналися з новин про те, що з волі більшості мешканців місто Нацрат-Іліт офіційно було перейменовано і відтепер воно іменується Ноф а-Галіль. У референдумі про перейменування Нацрат-Іліт взяли участь понад 10,000 городян, і 80% з них висловилися за нове ім'я.

Мер міста,Ронен Плот, виступив з ініціативою «стратегічного ребрендінгу» Нацрат-Іліт відразу після свого переобрання на новий термін. Він заявив, що Верхній Назарет постійно плутають з сусіднім Назаретом, і так більше тривати не може. «Якщо за 62 роки ізраїльтяни не навчилися нас розрізняти, доведеться шукати нове ім'я». Спеціальна комісія обрала п'ять варіантів нової назви, потім з них обрали одне - Ноф а-Галіль. Ронен Плот вважає, що нове ім'я відображає становище міста як «центру Галілеї» і пов'язує перейменування з оновленням і економічним розквітом - у сусідній промзоні Ціпорі збираються розмістити 38 високотехнологічних підприємств.

Наступним місцем для нас став загадковий Цфат - місто каббалістів, художників, центр духовності та творчості. Тут на нас теж чекала цікава навчальна екскурсія в картинні галереї, вуличками давнього міста, в майстерні художників і музикантів. В одній із таких майстерень музиканти показали учасникам нові музичні інтерпретації стародавніх текстів на старовинних і сучасних музичних інструментах. Побачене та почуте тут спонукало учасників конференції до нових ідей і розробок проектів і навчальних курсів, в основі яких будуть покладені ідеї інтеграції та творчості, що сприятиме формуванню ключових і предметних компетентностей нового покоління учнів і вихованців.

Після цього ми піднялися в дивовижний Єрусалим, і ввечері відомий ізраїльський журналіст провів для нас цікаву оглядову лекцію про течії в юдаїзмі та субкультури єврейського народу. Після цього відбулась дискусія щодо полікультурної освіти в діаспорі та Ізраїлі та врахування соціокультурних особливостей у розробці навчальних програм і матеріалів.

Наступний день в Єрусалимі видався не менш насиченим. Почався він із відвідин будівлі представництв Всесвітніх національних організацій Керен Каємет ле Ісраель - Єврейський Національний Фонд, Керен а Єсод, Єврейське Агентство для Ізраїлю. Тут ми відвідали музей Книг Пошани, в яких ретельно фіксувалися (і продовжують фіксуватися) всі пожертви на закупівлю земель та їх озеленення.

Також тут зібрано інформацію про всі покоління керівників організації й їх внесок у розвиток країни.Після цього відбулася презентація діяльності ККЛ-ЄНФ і обговорення проблем екологічного виховання за круглим столом.

Далі наш шлях просувався в історичний центр міста - Стародавній Єрусалим, де ми відвідали місто Давида, подолали підземний коридор стародавнього віадука, познайомилися з районами старого міста.

Після цього ми вирушили до Яд Вашем - Меморіального комплексу історії Голокосту та на Гору Герцля. У Яд Вашемі учасники й учасниці семінару познайомилися не тільки з концепцією й експозицією музею, а й дізналися про освітню діяльність, яка тут реалізується поряд з дослідницькою та музейної, а саме про проекти збереження пам'яті, методи виховання молодого покоління тощо.

Увечері на учасників і учасниць чекала феєрична культурна програма в Башті Давида, що у старому місті - прогулянка та лазерне шоу про історію Єрусалиму.

У заключний день ми знову прибули до Тель-Авіву. Тут ми відвідали Тель-Авівський університет, Музей Діаспори і старе місто Яффо.

Церемонія закриття семінару відбувалася в незвичному, але символічному місці - у парку Аріель Шарон, на місці якого ще декілька років тому було сміттєзвалище країни, а сьогодні тут зусиллями ККЛ-ЄНФ розбитий прекрасний квітучий ландшафтний парк з науково продуманої гідро- й еко- інженерною системою . Цей інноваційний проект вражає тим, на скільки відповідально держава Ізраїль ставиться до своїх ресурсів і як суспільство дбає про їх збереження та примноження.

 

На церемонії закриття всі учасники й учасниці отримали офіційні сертифікати та пам'ятні подарунки.

Усі учасники й учасниці відзначили високий рівень організації семінару - його логістики, збалансованості та насиченості змісту програми, уважного ставлення до кожного.

Семінар не тільки збагатив інтелектуально, духовно й емоційно, а й став прекрасним стимулом для подальшої роботи педагогів, науковців і керівників освітніх структур і проектів із різних країн діаспори.

Окремі слова подяки хотілося б висловити всім співробітникам відділу освіти в діаспорі Департаменту освіти і спільноти Керен Каємет ле Ісраель Єврейського Національного Фонду, а саме Хані Дасса, директорка відділу, Вікторії Равве, керівниця програм в країнах СНД, Малці Баркай, координаторка з педагогіки, Дову Парицькому , керівнику програм по роботі з молоддю. Без їх зусиль семінар би не відбувся.

Також слова вдячності хотілося б висловити нашому прекрасному гідові - Іллі Певзнеру, лектору Цві Зільберу, гіду Хані Каро, водієві автобуса, супроводжуючому з безпеки Ноазу, фотографам Борису та Дарії, та звісно всій нашій групі, яка виявила найвищу ступінь толерантності й активності.

Центр єврейської освіти України сердечно вдячний за підтримку ініціативи проведення Першого міжнародного семінару для російськомовної педагогічної громадськості, за професіоналізм, відповідальність і прекрасне відношення до всіх аспектів підготовки та проведення семінару. З Вами завжди надійно. Дякую за взаєморозуміння та самовідданість.

З глибокою повагою та надією на зміцнення професійних контактів і продовження нашої співпраці,

Наталія Бакуліна,

кандидат педагогічних наук,

директорка ЦЄОУ

Віктория Равве, керівниця програм у країнах СНД, ККЛ-ЄНФ