Запрошення на відкриття виставки "З історії єврейських театрів. Україна, ХХ століття"

Дорогі друзі,

 

Раді запросити Вас на відкриття виставки "З історії єврейських театрів. Україна, ХХ століття", що відбудеться 25 вересня (середа) о 17:00 у Музеї театрального, музичного та кіномистецтва.

Виставка триватиме до 30 листопада. 

Подія ФБ

Запрошення

З історії єврейських театрів України:

У 1879 році, на запрошення прихильників та меценатів, визнаний «батько єврейського театру» Авром Гольдфаден переїхав до Одеси – міста, що з того часу перетворилося на єврейську театральну столицю.

У 1909 році в Одесі утворено «Ідішер кунст-театр» («Єврейський художній театр»). У створенні театру брав участь Хаїм Нахман Бялик, а очолив його молодий драматург та письменник Перец Гіршбейн.

Після 1917 року важливим центром єврейського театру у Східній Європі став Київ. Поряд із трупами Камінських, Файля та Заславського, що гастролювали там, постали перші стаціонарні театри: студія «Оманут» (ставили спектаклі івритом), Державний єврейський театр, організований за підтримки театральної секції КультурЛіги та Леся Курбаса, й театр-студія «Онгейб» під керівництвом Шимена Семдора. У 1921 році на основі театру «Онгейб» створено Театральну студію Культур-Ліги під керівництвом Ефраїма Лойтера. Окрім того, у 1922 році у Києві з’явився театр «Кунствінкл» («Куточок мистецтв»).

У 1918 році в Харкові розпочав свою діяльність «Унзер вінкл» («Наш куточок»), організований молодим режиссером та актором Мойсеєм Рафальським, який залучив до роботи єврейську артистичну молодь. 1924 року театральну студію Культур-Ліги перетворено на Український ГОСЕТ та спрямовано до Харкова, тогочасної столиці України. Головним режисером театру був Ефраїм Лойтер.

У 1930 році в Києві на основі московського театру «Фрайкунст» («Вільне мистецтво») та залишків трупи «Кунст-вінкл» постав Київський ГОСЕТ під керівництвом Бориса Вершилова. У 1934 році Київський ГОСЕТ, після злиття з Харківським ГОСЕТом, отримав статус всеукраїнського. Незадовго до початку війни його очолив Мойсей Гольдблат.

У роки війни більшість єврейських театрів розформовано, а в евакуації діяли лише Одеський та Всеукраїнський ГОСЕТи. Однак в Одесі після війни не знайшлося постійного приміщення для театру, й він почав діяти як мандрівний. Всеукраїнському ГОСЕТу не дозволили повернутися до Києва, спрямувавши його до Чернівців. Відтак, обидва ГОСЕТи ліквідували у часи розгрому єврейської культури в останні роки правління Сталіна – Одеський ГОСЕТ закрили наприкінці 1949 року, а Всеукраїнський у Чернівцях – на початку 1950 року. Останню сторінку в історії єврейського театрального мистецтва в Україні заповнив київський театр «Мазлтов», створений у 1988 році. Театр успішно діяв, однак не витримав фінансових складнощів і 1996 року припинив своє існування.